Banner Shrek Muzikál

Rozhovor s režisérem Romanem Štolpou

Co vás baví víc, hrát nebo režírovat?

Baví mě oboje - jak hrát, tak režírovat. Vždycky záleží na tom, s kým hrajete nebo s kým režírujete. Prostě na partě lidí, která to dělá. Musím přiznat, že poslední dobou mám štěstí na lidi, se kterými pracuji. Já většinou dělám komedie nebo muzikály. To je obojí opravdu tvrdá práce, a tak na lidech kolem záleží o to více. A u nás na Shrekovi je fakt skvělá parta. Já věřím, že se ta naše dobrá nálada přenese i na diváky.

Jako herec se radši stavíte před kameru nebo na jeviště?

Cítím se lépe na jevišti, protože máte hned od diváků odezvu, jak tu práci děláte. Divák se buď směje nebo ne. Vy se jako herec (nebo režisér) nemáte na co vymlouvat. Před kamerou je to složitější. Je to subtilní herecká práce, spousty techniky kolem vás, ale zase je to adrenalin, dobrodružství. Mám to taky rád. Takže spíš záleží na roli, kterou hrajete nebo točíte.

Jaký je váš režijní sen (seriál, film, muzikál…)?

Tak pochopitelně další velký muzikál. Ale můj největší sen je zrežírovat si svůj muzikál, tedy mnou napsaný. Teď myslím libreto, na hudbu bych si netroufl. Dva muzikály mi leží v šuplíku a já se těším, až na ně dojde.

Jaké bylo vaše vysněné povolání jako dítě?

Jako úplně malé dítě jsem si přál být popelářem. Frajersky bych vyskočil vzádu na stupátko a během jízdy bych mrkal na kolemjdoucí slečny. Pískal bych si a občas bych jim i zazpíval. To by byl život!

Do kterého města se nejvíc těšíte?

Ke všem těm městům mám svůj osobní vztah. Takže není to fráze, ale do všech. Těším se na dospělé diváky, těším se na děti. Doufám, že se jim všem bude náš Shrek líbit. Že se všichni společně vrátíme do krásných, dětských, pohádkových let.

Co byste vzkázal divákům muzikálu Shrek?

Muzikál Shrek je pro nás "srdcovka". Dlouho jsme žádali o práva, jeli jsme si pro ně do New Yorku. Muzikál jsme s láskou a péčí připravovali skoro dva roky. Teď se blížíme k premiéře, já věřím, že vás Shrek muzikál nadchne a uhrane stejně jako nás, když jsme ho viděli poprvé. Když jsme na konci představení nadšeně tleskali. Přijďte, uvidíte, bude se vám to opravdu líbit.

Dotaz od Renáty Podlipské: Známe se od roku 1994, kdy jsme se potkali na Ježíšovi. Jaký náš společný moment si za těch 25 let jako první vybavíš?

Určitě všechny ty roky na Ježíšovi. Nebyl jsem tam úplně od začátku, ale nikdy na ten muzikál, tu práci, tu atmosféru a ty lidi nezapomenu. Taky jsem tam potkal svého "muzikálového guru", jak s oblibou říkám - režiséra Petra Novotného. Měl jsem tu čest s ním pak pracovat další roky. Na nás si vzpomenu, když jsme se po létech zase potkali, a já zjistil, že jsi stále ta strašně fajn ženská jako kdysi, a že Ti to stále krásně zpívá. Klobouk dolů, klaním se.

Na co byste se zeptal Jiřího Zonygy?

Jirko, vím, že zpíváš různé žánry. Rock, pop, jazz. Já miluju slovácký folklor a Ty jsi z Lanžhota - zazpíváš si někdy u cimbálu? A kterou máš nejraději?

V dalším rozhovoru se můžete těšit na Jiřího Zonygu, představitele Shreka, a to přesně 1. prosince!