Banner Shrek Muzikál

Rozhovor s Janem Křížem

Které své role si nejvíc vážíte?

To se nedá dost dobře říct. Vážím si hlavně toho, že nejsem tzv. hercem jedné role. A že nejsem pro režiséry a producenty jednoznačně zaškatulkovaný do jednoho typu. Mám štěstí na rozmanité role. Kladné, záporné, vážné i komické, mohl jsem si zatím vyzkoušet řadu muzikálových žánrů a divadelních tvarů. Za to jsem moc rád a doufám, že to tak bude i dál. Na každé roli jsem si něco nového vyzkoušel a něco se od ní naučil.

Kdo je pro vás největším vzorem?

Snažím se si udržovat ten výhled do zahraničí, kde mají obrovský náskok a řemeslně jsou tam na muzikálové herce kladeny velké nároky. Takže sledovat zahraniční muzikálovou špičku je velmi inspirující a nutí to člověka na sobě makat. Baví mě sledovat kariéru lidí jako je Drew Sarich nebo třeba Norbert Leo Butz.

Máte jako jeden z mála muzikálových herců zkušenost spolupráce se zahraničím. Jak Vás přijali? Je něco, co Vás zaskočilo?

Byla to ohromná zkušenost. Přijali mě velmi přátelsky. V typu produkce, v jaké jsem byl, kde se hraje nepřetržitě 8x týdně je velmi osobní a až rodinná atmosféra. Lidi tam spolu tráví hodně času, člověk si tam připadá jako mezi spolužáky:) asi i to mě hodně zaskočilo. Jak se dá dělat muzikál na tak vysoké úrovni, s takovou disciplínou, v tak nekonfliktní, pohodové a přatelské atmosféře. Zaskočilo mě tam toho hodně, ale právě proto jsem tu zkušenost potřeboval.

Co byste řekl ke své roli v muzikálu Shrek?

Že je to velmi vděčná postava takového toho hrdiny, do kterého by to nikdo neřekl. Hlavně on sám ne. “Člověk” se všemi chybami na kráse, o kterých si najednou uvědomíte, že nijak nebrání tomu, abyste měli velké srdce, a dokázali cokoliv na světě. I mít svůj “šťastný konec”.

Do kterého města se nejvíc těšíte?

Do Liberce samozřejmě, tam jsem se narodil a publikum je tam vždycky fantastické :)

Co byste vzkázal divákům muzikálu Shrek?

Že je to okouzlujíci příběh pro všechny generace, s krásnou hudbou, do kterého všichni dáme srdce :)

Otázka od J. Zonygy: Jak moc se těšíš na velmi náročné zpívání v celogumové zelené masce? ;-)

Nemůžu řict, že bych se na zrovna tohle těšil :) Mám rád výzvy a tohle rozhodně výzva bude. Doufám, že mě to nezaskočí až moc :) ...

Na co byste se zeptal Ivany Jirešové?

Jakou roli hraje muzikál ve tvém hereckém životě a kam mezi muzikálovými výzvami, které Tě potkaly, řadíš Fionu?